Chyby v mechanike pohybu

CHYBY V MECHANIKE POHYBU,
vyosovanie, preťažovanie, tri body, spevňovanie

  Tento článok som napísal vlastne preto, že vidím, koľko ľudí má rôzne zdravotné problémy s pohybovým ústrojenstvom i napriek tomu, že aktívne cvičia, či pravidelne dlhé roky chodia na jogové cvičenia. Pravdepodobne sa na to nepozreli ešte cez mechaniku pohybu a práve v zlej mechanike pohybu môže byť zdroj problému.

Každý človek by chcel mať pevné a pružné telo, psychiku a dobrú imunitu. Keď sa začnú prejavovať problémy so zdravím, človek hľadá riešenie. Najskôr  začne hľadať pomoc zvonka, čiže u lekárov, masérov, terapeutov a pod. Niekedy to nepomôže alebo nastane iba čiastočné zlepšenie a aj to nie trvalé.
Pravdou však je, že nikto nemôže poznať  svoje telo lepšie ako ja sám. Ak začnem hľadať pomoc z vnútra a  začnem používať  všímavosť  ku ktorej pridám trpezlivosť a vytrvalosť, vieru v seba samého, tak výsledky v odstraňovaní problémov sa môžu výrazne zlepšiť. Zo začiatku človek pochybuje, nedoťahuje detaily, no dôležité je, aby hľadal informácie a vhodne ich aplikoval.
O tom, ako som sa rozhodol riešiť problém s kolenom, som písal v článku „KDE JE PRAVDA“, ktorý bol publikovaný v  časopise Joga a zdravie , vydávaným JS Bratislava, pred prázdninami v roku 2018. Ten článok sa tiež nachádza na mojej webovej stránke www.karate-army.sk. Problému s kolenom predchádzal problém s bedrovým kĺbom. Nakoľko som neriešil zdroj problému v bedrovom kĺbe, postupne, asi za 5 rokov sa objavil veľký problém aj s kolenom. V podstate som už nemohol ani chodiť, injekcie nezaberali, o umelom kĺbe som nechcel ani len uvažovať.
Informácia od syna Mareka, že netreba v tom hľadať nič tajomné a zázračné, že je to hlavne v zlej mechanike pohybu, vo vyosovaní a jednostrannom preťažovaní dolnej končatiny, rozhodla po odznení otcovského syndrómu o tom, že nebolo už možné čakať. Je pravdou, že najprv som si pomohol s ruskou fóliou POLIMEDEL, ktorú používa ruská armáda ako zdravotnícku pomôcku. Po odskúšaní som ju odporučil  následne aj viacerým osobám, ktorým pomohla v liečení napr. päty, zápästia, ramena, priedušiek a pod. Čiže som siahol po rýchlejšej pomoci, po pomoci zvonka. Po aplikovaní fólie sa koleno zlepšilo natoľko, že som po 3 týždňoch už mohol bežne chodiť a aj opatrnejšie behať. Zdroj problému, čiže zlú mechaniku pohybu však fólia neodstránila.
    Syn Marek má viackrát usmernil, ako pracovať  na mechaniku pohybu svojho tela. Začal som sa učiť správne chodiť, nakoľko som zistil, že zdroj problému začína v dotyku s podlahou. Postupne som si začal všímať v bežnom živote, kedy vyosujem a jednostranne preťažujem určitú časť tela a vytvoril som si systém, ako postupovať a posilňovať potrebné svaly, s ktorým  sa s Vami rád podelím.

PRVÁ OBLASŤ- chodidlo, jeho dotyk s podložkou

a) Sledovanie dvoch bodov v našľapovaní, neskoršie troch bodov. Jedná sa o dotyk
päty a o dotyk pod chodidlom medzi druhým a tretím prstom.
Keď sa rozvinie všímavosť  na dva body, môžem zaradiť 3 body, čiže dotyk
pod pätou , malíčkovou hranou a palcovou hranou chodidla
b) Všímam si rovnomerné rozloženie došľapu na celé chodidlo
c) Všímam si nie iba došľap, ale aj zdvíhanie zadnej nohy, či začína z bodu medzi
    druhým  a tretím prstom a tiež ma zaujíma presun nohy.
d) Zvolím si rovný terén, aby nerovnosť terénu zo začiatku neodpútavala     pozornosť a nesťa-    žovala všímavosť pri dôkladnom došľapovaní. Všímam si to najprv na jednej nohe, potom     na druhej nohe a neskoršie na oboch nohách naraz.
f) Začnem pri státí a to iba maličkým prenášaním ťažiska.
g) Ďalej to pozorujem pri našľapovaní na mieste, čiže naznačujem chôdzu.
h) Neskoršie zvolím chôdzu s pár krokmi, nerobím to extrémne pomaly, skôr zvolím  poma-
    lú prirodzenú chôdzu. Dôvodom je to, že neskoršie už budem môcť „nahodiť“ všímavosť aj  
    v bežnom živote, keď sa presúvam pešo do práce, na prechádzke a pod. Všimnem si, ako  
    mi počas takýchto presunov lieta myseľ, nahradím to cielene všímavosťou na dotyky 
    s terénom.

 

 viac v prílohe...

Článok na stiahnutie "Chyby v mechanike pohybu"Chyby v mechanike pohybu, Jan Mituch, PDF subor

Ján Mitúch z Nitry

 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , www.karate-army.sk