Kde je pravda

Článok bol publikovaný v internom časopise Jogovej spoločnosti v lete 2018

KDE JE PRAVDA ?!

Niekoľko rokov som váhal s napísaním toho, čo si teraz môžete prečítať. Akosi sa mi nechcelo „tlačiť“ do niekoho moje múdrosti.

Síce odniekiaľ neodpísané, väčšinou získané, alebo overené na sebe, ale aj tak. Nakoľko mi to občas „vyskakovalo“ ako nedoriešené, tak som sa nakoniec rozhodol, že niekoľko myšlienok dám na papier. Možno niekto ušetrí čas, čiže si nebude všetko overovať na sebe a „chytí“ sa už odskúšaného. Alebo sa mu potvrdí to, čo tušil, i to je hodnotná informácia Ono to väčšinou neplatí, najväčšiu hodnotu má to, čo si sám odskúšam, nakoľko nie každá informácia sedí na každého, každý sme jedinečný, čiže iný, hoci občas počujeme, že všetci muži sú rovnakí...Ale to je asi v inom kontexte.

Od učiteľov sme sa dozvedeli, že telo a psychika by mali byť pevné a pružné. A ďalšia veta hovorí o vyváženosti v zaťažovaní, či posilňovaní, alebo spevňovaní tela a psychiky. Tretia veta je o tom, že život človeka je založený na troch oporných bodoch. Na strave, pohybe a na regenerácii. Aké naoko tri jednoduché vety a po rozmenení na drobné, čiže na zrealizovanie tých viet je to ozaj aktívna činnosť na celý život. Zaoberá sa tým veľké množstvo odborníkov, napr. kondiční tréneri, poradcovia na stravovanie, učitelia strečingu či jogového podania s veľkým množstvom škôl. No a z medicínskeho hľadiska koľko rôznych lekárov či pridružených odborníkov sa zaoberá ľudským telom. Od srdciarov cez ortopédov a končiac fyzioterapeutmi. Medzitým je ešte veľa ďalších a ešte sú aj takí, čo sa zameriavajú na psychiku.

Všetkým tým odbornostiam by sa mal aspoň čiastočne venovať každý jedinec, ak chce realizovať tie tri vety, alebo slová na telo a psychiku a to pevné- pružné – vyváženétri oporné body. Veď najlepšie seba pozná on sám. Nehovorím zrealizovať, ale uskutočňovať. Ono sa nejedná ani tak o cieľ, ale ako sa píše v múdrych knihách, hovorí sa o ceste. Veď dosiahnuť cieľ sa akosi ani nedá, napr. byť zdravý. Ak už mám ten pocit, asi nepotrvá dlho a niečo sa objaví. Dokonca som získal skúsenosť, že ak je všetko v poriadku, či už so zdravím, v práci alebo v osobnom živote, že všetko klape ako hodinky, tak mi to začína byť podozrivé. Začnem si klásť otázku, kedy príde tá vlna a zasa to padne dolu, čiže niekde sa niečo objaví, napr. fyzická či psychická boliestka, či dokonca bolesť. Funguje to možno aj tak, že ak sa mám veľmi dobre, tak niekedy zafunguje veta: koza sa mala dobre, tak sa šla šmýkať na ľad. A potom sa čudujem, že čo som to vykonal a prečo. Myslím si, že človek niekedy nemôže veriť ani sám sebe, v určitých situáciách koná tak, že sa potom čuduje, prečo tak konal. Môže to byť na úrovni myšlienok, slov, alebo skutkov. A to je tá naša ľudská nedokonalosť. No ale, tešme sa, že sme nedokonalí, čo by sme potom robili, ak by sme náhodou boli dokonalí? Činnosť, čiže motivácia je v konečnom dôsledku základom existencie na každej úrovni.

Začnime rozmieňať slová pevné-pružné-vyvážené- oporné body na drobné. Tri oporné body: strava, pohyb, regenerácia.

STRAVA. Občas sa maľudia pýtajú na stravu. Nie som na to odborník, alebo poradca. Aj tu platí, že čo od toho očakávam. Dosť často vyslovovaná informácia, že večeru už treba nechať nepriateľovi, alebo že by večera mala byť do 18.00 hod a to iba ľahká, môže platiť, ale aj nemusí. Ale keď som mal ešte v 50-tke také aktivity, že som nestíhal dopĺňať kalórie, ani keď som po tréningu bojových športov ešte výdatne večeral o 21.hodine, tak tam tá informácia nemá opodstatnenie. Samozrejme, že s ubúdajúcim pohybom treba upraviť aj stravu, ale vždy by mala byť pestrá, ak už slovo vyvážená neviem detailnejšie dosledovať. Takže kde je pravda? Je relatívna.

POHYB. Ak prijímame stravu a máme nedostatočný pohyb, či regeneráciu, na zdravotnom stave sa to skôr alebo neskôr prejaví. Každý vnímame dostatočný a všestranný pohyb svojim spôsobom. Tvrdí sa, že chôdza je zdravá. Je to najprirodzenejší spôsob pohybu. Pre deti keď sa naučia chodiť, tak aj behanie. Niekto to má na 20 minút rezkej chôdze, ďalší na 2 hodiny a iný cez víkend na celodennú túru. Mne vyhovuje 20 minút úsekového behu, cca 3-4 km aj s chôdzou čiže 4-5x vkladám zrýchlený beh až šprint (anaeróbna aktivita) do poklusu. A to 2x do týždňa, okrem iných aeróbnych aktivít. Perfektne sa rozprúdi krv, dostanú zabrať aj stehná. Teória, že beh je škodlivý je len jeden z názorov. Záleží na tom, čo chcem a ako na to idem. Za krátky čas vynikajúco posilním nohy a srdcovocievny systém. Akosi nemám čas na celodennú chôdzu, alebo na vytrvalostný monotónny beh. Taktiež okrem šetrenia časom si nechcem výrazne opotrebovávať kĺby. Takže kde je pravda? Chôdza, zrýchlená chôdza, pomalý beh, zrýchlený beh, vytrvalostný beh, úsekový beh?...Čiže je to o motivácii, čo od toho očakávam a ktoré faktory beriem na zreteľ.

Skúsme si všimnúť, že či sa pri spevňovaní alebo posilňovaní venujeme celému telu. Myslím, že málokto sa venuje bicepsu, tricepsu, stehenným, lýtkovým, trapézovým, chrbtovým, brušným a ramenným svalom, teda veľkým svalom počas jednej tréningovej jednotky a to aspoň 2x za týždeň. Bez veľkých svalových skupín by sme boli nefunkční, no i narušené malé šľachy a svaly nás znehybnia. Takže vyváženosť celého tela je asi dôležitá.

Niekto inklinuje viacej k fyzickej námahe, niekto pracuje radšej hlavou. To môže byť dôvod, prečo nezaťažujeme kompletne celé telo. Alebo to môže byť z nedostatku informácií. Tiež preto, že telo je lenivé. Telo nechce žiaden pohyb, to by nás nečinnosťou priviedlo až do hrobu. Zoberie toľko nečinnosti, koľko mu dáme. Rozhoduje hlava, čo, kedy, koľko a ako to vykonáme.

Vyše 45 rokov sa aktívne venujem posilňovaniu brušných svalov, čiže niečo som si už odskúšal. Niekedy dostanem otázku, že keď bude dotyčný poriadne cvičiť brušné svaly, tak či sa mu stratia „pneumatiky“. Ak potvrdia, že chcú počuť pravdivú odpoveď a nie to čo by chceli počuť, tak sa dozvedia, že strava je asi 70% úspechu. Môžete drieť na brušné svaly ako kôň, ak neupravíte stravu, tak možno trošku spľasne nafúknuté brucho, ale pravdepodobne si spôsobíte problém. Jednostranné preťažovanie prednej časti tela a opotrebovávanie „priťahovačov“, problémy minimálne s chrbticou a iné problémy vám budú odmenou za neodborné posilňovanie brušných svalov. Na svojich cvičeniach, či na jogových pobytoch ktoré organizujem, sa vždy venujem brušným svalom. Ale bezpečne a efektívne, to sa od seba nedá oddeliť. No musí sa zaradiť aj posilňovanie chrbtových svalov, aby bola vyváženosť. Metodiku a niektoré cviky na brušné svaly som zverejnil na svojej webovej stránke. Cviky neustále vylepšujem a rozširujem na základe získavania ďalších informácií. To čo bolo pre mňa dobré pred niekoľkými rokmi, nemusí byť dobré teraz.