Kde je pravda, diel štvrtý

Takže kde je pravda? Injekcie, lieky, implantáty, alebo odstraňovanie zdroja problému, ak sa včas zachytí?!

To vyosovanie a zlá mechanika pohybu, hlavne dlhodobo, môže mať v rôznych častiach tela až fatálne následky. Určité návyky a zaužívané vzorce začnú spúšťať rôzne problémy. Napr. spávanie na bruchu, prekladanie jednej nohy cez druhú, chodenie, sedenie s neustálym vybočovaním panve, ramien, jednostrannou záťažou. Ak sa to robí aj pri cvičení, kedy by sme mali robiť rehabilitačné a kompenzačné cvičenia, tak to je cesta zlá. Tiež môže byť pravdou, že niekedy netreba do situácie zasahovať, hoci sa vyosovanie aj deje.

Na pobytoch, ktoré organizujem, alebo na cvičeniach čo vediem, som zaradil riešenie vyosovania a systém troch bodov. Ten kto nemá žiaden problém, tak účinok asi nepocíti. A načo by to aj vlastne robil, nebaví ho to. Voľakedy, keď Milanko Polášek ukazoval cviky na haluxy, tak som mal z toho nervy. Navyše som hyperaktívny, takže to so mnou dobre mykalo. Keď som musel riešiť svoje problémy uvedenými cvikmi, už som zmenil postoj. Osoby čo mali problém, a moje informácie začali zúžitkovávať, tak mi potvrdili pozitívne účinky. Pravdepodobne sa však človek musí danej problematike venovať neustále, hoci nie tak intenzívne, ako na začiatku. Je to náročné v tom, že musí nastúpiť všímavosť na dotyk, polohu a pod. Ale však to je tiež princíp jogy. Veľmi dobrá je na to meditácia v chôdzi, ktorú realizujem už 7 rokov na pobytoch pri termálnom kúpalisku Podhájska. Kto má “navšímané“, má to o to ľahšie.

Ešte o čísle 2 a jeho násobkoch. U mňa to funguje tak, že komplet celé telo musím zaťažiť a vypotiť aspoň 2x do týždňa (udržovací režim). Ten istý cvik robím aspoň v dvoch sériách, počet opakovaní toho istého cviku 12x, rep.10-15x. Dobrá hĺbková relaxácia vzniká až po 12-tich minútach. Hĺbkové účinky meditácie všímavosti alebo vhľadu začínajú až po 20-tich minútach, čiže práca s mysľou bez akéhokoľvek pohybu. Až po 2 rokoch aktívnej činnosti som prenikol hĺbkovo do určitej oblasti. Jedná sa vlastne o superkompenzáciu, čiže vstúpenie do čiastočne zrelaxovaného stavu. Je jedno, či je to na úrovni tela alebo psychiky. Ak som ten istý sval zaťažil iba 1x za týždeň, tak som vždy mal svalovicu. Keď som chodil na angličtinu, alebo na tanečky iba 1x za týždeň a potom som sa tomu vôbec nevenoval, výsledok nebol prakticky žiaden, stagnoval som.

Telo a psychika pevné a pružné. Každý to vidí inak. Vždy sa to dá vylepšovať, je dôležité, aby sme neustále skúšali niečo nové. To čo platilo na mňa teraz, tak o nejaký čas to bude pravdepodobne inak. Aj to, čo som tu napísal, môže byť aj inak.

Bol by som rád, ak by som dostal spätne názory od čitateľov, hlavne kritiku. Chvála síce poteší a pomastí ego, prípadne potvrdí, že tá moja činnosť má význam, ale výraznejšie ma neposunie.

Ján Mitúch z Nitry

 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , www.karate-army.sk

Článok na stiahnutie "Kde je pravda"Kde je pravda, Jan Mituch, PDF subor